Koszyk jest pusty

O nas

Zajmujemy się sprzedażą urządzeń do diagnostyki, monitoringu i rehabilitacji. Urządzenia umożliwiają diagnostykę i monitoring sEMG (elektormiografia powierzchniowa) na potrzeby rehabilitacji z wykorzystaniem elektrostymulacji funkcjonalnej (FES) lub NMES (elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa), terapii sEMG Biofeedback oraz ETS (połączenie sEMG Biofeedbacku i FES/NMES). Ofertę kierujemy przede wszystkim do prywatnych gabinetów fizjoterapeutycznych chcących rozwinąć swoją działalność w zakresie terapii inkontynencji (terapia nietrzymania moczu i/lub stolca) oraz neurorehabilitacji OUN (reedukacja po udarach, terapia niedowładów spastycznych). Naszymi klientami są również naukowcy oraz Szpitale i Uniwersytety.


sEMG Biofeedback

Metoda EMG biofeedback jest skuteczną acz niedocenianą pomocą w leczeniu zaburzeń związanych z dysfunkcją mięśni. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że jedynie metodą EMG- biofeedbacku można monitorować aktywność bioelektryczną mięśni i skuteczniej leczyć niedowłady wiotkie lub spastyczne. W terapii pacjentów z SM, MPDz, nadpobudliwością ruchową, ADHD, po udarach, z nietrzymaniem moczu i kału, zaparciami, drżeniem mięśni, zespołem jelita drażliwego, wszelkiego rodzaju zaburzeniami ruchowymi, dystonią, dystrofią mięśni, wzmożonym napięciem nerwowo-mięśniowym, spastycznością, zyskujesz dodatkowe szanse znaczącej poprawy funkcjonalnej.

EMG biofeedback można wykorzystywać zawsze wtedy, kiedy istnieje potrzeba odbudowy kontroli czynności mięśni, bez względu na przyczynę zaburzeń. Metoda jest łatwa w stosowaniu, całkowicie bezpieczna i bardzo skuteczna. Podstawą uzyskania poprawy czynnościowej jest sprzężenie zwrotne pomiędzy nieuświadamianym przez pacjenta procesem fizjologicznym (charakterystyka pobudzeń w nerwach ruchowych) a wizualizacją tego procesu. Umożliwia to odbudowę lub wzmocnienie świadomej kontroli czynności mięśni. Sprzężenie zwrotne jest podstawowym pojęciem cybernetyki i odnosi się do oddziaływania sygnału wyjściowego na sygnał wejściowy, dzięki czemu możliwe jest poznanie przez system, którym w przypadku terapii jest organizm pacjenta, informacji o własnym działaniu. Ponieważ organizm ludzki jest systemem samoorganizującym się , świadome wpływanie na sygnał wyjściowy (zamieniona na obraz czynność mięśni) pozwala na modyfikowanie nieuświadamianych sygnałów ośrodkowych (pobudzeń w neuronach nerwów ruchowych) w pożądanym kierunku.

W naukach biologicznych określa się ten proces mianem biologicznego sprzężenia zwrotnego (z ang.biofeedback). Jak wspomniano, człowiek wraz z procesami fizjologicznymi i psychicznymi tworzy złożony, samoorganizujący się i podlegający ciągłym modyfikacjom system. Modyfikacje te powstają nie tylko pod wpływem bodźców fizycznych (otoczenia, urazów, chorób etc.) ale również psychicznych, w tym przekonań własnych lub obcych. Stan choroby i przekonanie np. o jej nieuleczalności (niestety często nieprawdziwe), mają istotny wpływ na procesy psychiczne, psychika zaś wpływa na chemię mózgu i fizjologię naszego ciała.

Nauką zajmującą się relacjami pomiędzy psyche a somą jest Psychofizjologia. Jednym z zastosowań metod psychofizjologicznych w terapii zaburzeń czynności mięśni jest właśnie metoda biofeedbacku pozwalająca uzyskać, niedostępne inną metodą, informacje o czynności organizmu. W zależności od typu biofeedbacku może to być informacja o bioelektrycznej aktywności mięśni (EMG) lub bioelektrycznej aktywności mózgu (EEG), czynności serca ( EKG), temperaturze ciała i in. Dzięki zwrotnemu przesyłowi informacji możliwa jest samokontrola danego systemu. Czyli poprzez psychikę możemy kontrolować dany parametr fizjologiczny.

W praktyce – sygnał EMG (aktywność mięśni Pacjenta) jest przedstawiany na ekranie komputera, lub innego urządzenia w postaci zrozumiałej dla Pacjenta. Mogą to być wykresy, sygnały dźwiękowe lub gry komputerowe, dzięki czemu Pacjent widzi jak zmienia się dany parametr fizjologiczny pod wpływem jego świadomego działania (psyche). Uczy się w ten sposób kontrolować dany parametr. Niemożliwe do zarejestrowania przez Pacjenta opóźnienie pomiędzy akwizycją sygnału EMG, przetworzeniem i zwrotnym odebraniem go przez mózg Pacjenta, pozwala na bardzo dokładne sterowanie własnymi procesami fizjologicznymi. Dzięki temu efektywność zmian programów czynnościowych w metodzie EMG biofeedback jest niezwykle wysoka. Czasami już kilka sesji wystarczy do uzyskania poprawy czynności mięśni. Dla Pacjenta ważne jest posiadanie dowodu, że wysiłek włożony w ćwiczenia przynosi pozytywne rezultaty. Wykresy dokumentujące przebieg terapii są tego obiektywnym dowodem. Posiadając zestaw do EMG – biofeedback zyskujesz silne wsparcie i szansę na osiągnięcie lepszych wyników leczenia. Bogaty wybór aparatów do EMG – biofeedbacku na każdą kieszeń znajdziesz na naszej stronie.

W dziedzinie stosowania EMG-biofeedback’u szkolimy lekarzy, fizjoterapeutów i pacjentów. Ty również możesz zawsze liczyć na pomoc z naszej strony. Zadzwoń, zapytaj o szczegóły.

Elektrostymulacja FES, stymulacja funkcjonalna

Funkcjonalna elektrostymulacja ( FES) mięśni i nerwów, jest metodą fizykoterapii wykorzystującą prąd TENS do wspomagania czynności mięśni i modulowania przewodnictwa nerwów. Jej regularne stosowanie ma silne działanie neuroregneracyjne. Prąd wykorzystywany do zabiegów FES ma określone parametry amplitudy, częstotliwości, kształtu impulsy, czasu narastania i opadania impulsu oraz odpowiednią, zmienną charakterystykę napięciową. Jest to zabieg niezastąpiony w przypadku utrwalonych niedowładów lub urazów ośrodkowych i obwodowych struktur nerwowych. Nie istniej bowiem inna metoda pobudzania do skurczu mięśni częściowo lub całkowicie odnerwionych a zapewnienie mięśniom regularnych bodźców skurczowych często decyduje o stopniu odzyskania sprawności przez pacjentów z neurogennymi przyczynami niepełnosprawności.

Funkcjonalna elektrostymulacja pozwala nie tylko na wzmocnienie mięśni osłabionych, ale przy istniejących niedowładach spowodowanych urazem nerwów zapobiega atrofii, fibrotyzacji i stłuszczeniu tkanki mięśniowej. Nie tylko wspomaga czynność mięśni, ale poprzez działanie pompy mięśniowej podtrzymuje ukrwienie, prawidłowy metabolizm i aktywizuje procesy neuroregeneracyjne. Czy wiesz, że to na powierzchni tkanki mięśniowej syntezowane są specjalne białka – neurotrofiny – które są niezbędne do regeneracji nerwów ruchowych ? Udowodniono naukowo, że im szybciej zastosowana jest FES od chwili wystąpienia niedowładu, tym szybszy i tańszy jest proces rehabilitacji. FES pozwala na pełne wykorzystanie mechanizmów neuroplastyczności i neurogenezy. Różnica potencjałów między elektrodami aplikowanymi na mięśniach lub wzdłuż przebiegu nerwów, wpływa na ruch jonów w płynie międzykomórkowym co powoduje powstawanie potencjałów czynnościowych o częstotliwości i charakterystyce odpowiadającej parametrom prądu TENS. Parametry te (np. częstotliwość impulsu) są zbliżone do fizjologicznych częstotliwości z jakimi mózg pobudza układ nerwowy. Odpowiednia, długotrwała i regularna stymulacja FES gwałtownie przyspiesza zdolności regeneracyjne tkanek ponieważ pobudza syntezę czynników neurotropowych (czynników wzrostu), aktywizuje procesy apoptozy (śmierci zużytych komórek) i poprzez poprawę ukrwienia zwiększa odporność organizmu na choroby.

Stymulacja funkcjonalna powinna być stosowana wszędzie tam gdzie doszło do zaburzeń funkcjonowania mięśni w wyniku dysfunkcji ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego. Jest to bardzo liczna grupa pacjentów: po udarach, urazach nerwów i rdzenia kręgowego, operacjach kręgosłupa, z mózgowym porażeniem, przepukliną oponowo – rdzeniową, SM, cukrzycą, wadami dysraficznymi, a wreszcie z zaburzeniami trzymania moczu lub stolca, przewlekłymi zaparciami. Wszędzie tam gdzie doszło do odnerwienia, zmiażdżenia lub przerwania ciągłości nerwu, urazu neuronu ośrodkowego, szybkie podjęcie zabiegów FES jest nieodzowne. Nieprawdą jest, że nerwy się nie regenerują lub, że jeśli po 2 latach od urazu pacjent nie odzyska czucia lub sprawności ruchowej to musi się pogodzić z niepełnosprawnością. Jakkolwiek nie wszyscy, to większość pacjentów stosujących regularnie FES warunkach domowych, nawet 20 lat po wystąpieniu udaru lub urazu, odczuwa istotną poprawę funkcji. Takie efekty uzyskują po 2 – 3 miesiącach osoby wykonujące stymulacje 2 lub 3 razy dziennie, codziennie. Koszty stymulatorów są na tyle niskie, że uwzględniając ogromne zalety stosowania FES, posiadanie stymulatora do codziennych zabiegów w domu jest najlepszym rozwiązaniem. Zapoznaj się z naszą ofertą stymulatorów, a w razie wątpliwości – zadzwoń do nas, chętnie pomożemy w wyborze urządzenia najlepszego dla Ciebie.